Sh25 logo 03JUBILEUSZOWY 25.
PRZEGLĄD
SZEKSPIROWSKI 2023

Ogólnopolski Przegląd Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim - Scenes from Shakespeare in English Festival ma już 25 lat. Ostatnia edycja odbyła się 18 i 19 marca 2023 r. w tym samym miejscu co 25 lat temu i przez wszystkie kolejne lata, czyli w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. W dniu 18 marca miała miejsce Jubileuszowa Gala, w trakcie której zaprezentowaliśmy spektakl "Spiral of Revenge" (Spirala zemsty) na podstawie dramatu Williama Szekspira "Titus Andronicus" w wykonaniu aktorów Teatru Panopticum z MDK Pod Akacją w Lublinie oraz jubileuszowy koncert najciekawszych piosenek i tekstów towarzyszących spektaklom w historii Przeglądu. W dniu 19 marca odbyła się część konkursowa tegorocznej edycji, w której wystąpili uczestnicy z całej Polski w dwóch odsłonach - na żywo na scenie i w filmowych wersjach swoich inscenizacji.

 

logotypy.fw

 

Komunikat nr 1
Uprzejmie informuję, że termin tegorocznego Jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim - Scenes from Shakespeare in English Festival, ogłoszonego wcześniej na 17 i 18 marca 2023 r. uległ przesunięciu o jeden dzień. Gala Jubileuszowa, podczas której będzie zaprezentowana inscenizacja pt. Spiral of Revenge oparta na dramacie Williama Szekspira Titus Andronicus oraz Koncert Jubileuszowy prezentujący najciekawsze piosenki i teksty z poprzednich edycji Przeglądu, odbędzie się 18 marca (sobota), a część konkursowa 19 marca (niedziela) 2023 r.
Za zmianę, niezależną od organizatora, serdecznie przepraszam.
Wszystkie inne ustalenia związane z organizacją Przeglądu pozostają bez zmian.

Komunikat nr 2
W roku 2023 obowiązuje zmieniony Regulamin dotyczący uczestnictwa w Przeglądzie.

 

Komunikat nr 3
Oto plakat jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego 2023 Scenes from Shakespeare in English Festival, informujący o Jubileuszowej Gali w dniu 18 marca (sobota) oraz Konkursie w dniu 19 marca (niedziela) 2023 r. Szczegółowy program Gali i Konkursu poniżej w Komunikacie nr 4.

 

Plakat 25 Przeglądu-1

 

Komunikat nr 4
Oto Folder Jubileuszowego 25. Przeglądu 2023 z Programem Gali 18 marca (sobota) oraz Konkursu 19 marca (niedziela).
Informuję, że wejście na Galę na podstawie Zaproszenia lub Wejściówki (ograniczona ilość w kasie CK od czwartku 9 marca).
Informuję, że wstęp na Przegląd w dniu konkursowym 19 marca jest wolny. Przypominam o łatwości bycia widzem, ponieważ można wejść lub wyjść z Sali Widowiskowej w dowolnej chwili podczas krótkich przerw między kolejnymi prezentacjami uczestników.

 

Wszystkie szczegóły można znaleźć w: KONTAKT pod: List zapraszający oraz Formularz zgłoszeniowy (PDF) Formularz zgłoszeniowy (doc).

Przegląd Szekspirowski 2022 - zapraszamy do archiwum.

Serdecznie zapraszam. Jerzy Wrzos Dyrektor Przeglądu Szekspirowskiego

 

Komunikat nr 5
W sobotę 18 marca miała miejsce Jubileuszowa Gala z okazji 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Szekspirowskiego. W trakcie Gali został zaprezentowany spektakl "Spiral of Revenge" na podstawie dramatu "Titus Andronicus" Williama Szekspira w wykonaniu młodych aktorów Teatru Panopticum MDK ,,Pod Akacją" w Lublinie. To tradycyjnie wynik współpracy między Mieczysławem Wojtasem - reżyseria, Piotrem Tesarowiczem - muzyka i przygotowanie wokalne, Jerzego Wrzosa - scenariusz i konsultacja językowa.
Oto zdjęcia ze spektaklu.

  • Spektakl "Spiral of Revenge"-1
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-2
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-3
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-4
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-5
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-6
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-7
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-8

 

Komunikat nr 6
Tegoroczny Przegląd odbył się pod Honorowym Patronatem Pana Jarosława Stawiarskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Pana Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublin. Przegląd odbył się w ramach projektu - Europejska Stolica Młodzieży. Był współfinansowany z budżetu Województwa Lubelskiego oraz zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Po spektaklu były wystąpienia Pani dyr. Elżbiety Kędzierskiej z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Pana dyr. Zdzisława Niedbały z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, podczas których zostały wręczone medale Pana Prezydenta Miasta Lublin. Medal otrzymała Pani Ewa Chołojczyk Prezes Fundacji Ratione Fortes , organizatora Przeglądu oraz wydarzenie, którym jest Przegląd Szekspirowski. Poza tym Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego oraz Nagrodę Okolicznościową z okazji XXV Przeglądu otrzymał twórca i realizator Przeglądu Szekspirowskiego Jerzy Wrzos.
Następnym wydarzeniem w czasie Gali był jubileuszowy koncert w wykonaniu dawniejszych i teraźniejszych członków Teatru Panopticum, na który złożyły się piosenki i teksty wykorzystane w spektaklach towarzyszących kolejnym edycjom Przeglądu w ciągu ostatnich 10. lat.
Na koniec wszyscy widzowie zostali zaproszeni na jubileuszowy tort czekoladowy firmy Williams.

 

Komunikat nr 7
W niedzielę 19 marca odbył się konkurs, w którym uczestnicy zaprezentowali się na scenie Sali Widowiskowej Centrum Kultury.
Oto Werdykt Jury:

WERDYKT JURY

 

Komunikat nr 8
Polecam artykuł Pana Piotra Zaremby na temat Jubileuszowej edycji Przeglądu Szekspirowskiego, który odbył się 18 i 19 marca w Lublinie. Pan Piotr Zaremba jest między innymi dziennikarzem, publicystą i krytykiem teatralnym. Często bywa w Lublinie na wydarzeniach artystycznych, premierach teatralnych i kolejnych edycjach Przeglądu Szekspirowskiego.

 

 

Komunikat nr 9

Oto filmowa wersja spektaklu "Spiral of Revenge" (na podstawie dramatu "Titus Andronicus") towarzyszącego Jubileuszowemu XXV Ogólnopolskiemu Przeglądowi Szekspirowskiemu 2023.

 

Oto jedyny występ w formie nagrania video tegorocznej edycji Przeglądu Szekspirowskiego. Anna Maria Zawłocka i Emilia Burtan z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu zdobyły finansowy udział w Nagrodzie Grand Prix Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego za stworzenie wiarygodnych i energetycznych postaci Hermii i Heleny w scenie "Fight Scene" na podstawie dramatu "A Midsummer Night's Dream" (Sen nocy letniej) Williama Szekspira.

 

Komunikat nr 10

"Miserable Love Seen by Women in Shakespeare's Plays" - Grand Prix (ex aequo) dla Emilii Marzec z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie za walory wokalne zaprezentowane w Sonecie 147 i umiejętność dramatycznego wcielania się w kreowane na scenie kobiece postaci Ofelii i Desdemony na podstawie dramatów Williama Szekspira: "Hamlet" i "Othello" podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

"Dagger Speech by Macbeth" - Grand Prix (ex aequo) dla Krzysztofa Abramowicza ze 137 LO im. Roberta Schumana w Warszawie za wrażenie sceniczne oddane w monologu Makbeta na podstawie dramatu "Macbeth” Williama Szekspira przygotowanym pod kierunkiem Ewy Kutrowskiej-Czarnik i Jolanty Jabłońskiej zaprezentowanym podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

"Hamlet" - Grand Prix (ex aequo) - dla Miłosza Sadurskiego z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie za budowanie ciekawych relacji partnerskich oraz dramatyczną konstrukcję postaci Hamleta w spektaklu na podstawie tragedii ”Hamlet” Williama Szekspira przygotowanym pod kierunkiem Beaty Raczkiewicz-Piądłowskiej i Bogny Zagórskiej zaprezentowanym podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

"Lady M." - Grand Prix (ex aequo) dla Zuzanny Niedbalskiej i Aleksandry Mireckiej z ,,Grupy Pod Wiszącym Kotem" VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie za klimat i warstwę muzyczną przedstawienia na podstawie dramatu "Macbeth” Williama Szekspira przygotowanego pod kierunkiem Beaty Gendek-Barhoumi zaprezentowanego podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

Komunikat nr 11

„Makbet Redivivus” - Wyróżnienie Zespołowe dla: „Sceny 44” z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie za pełny teatralnej wyobraźni spektakl w wykonaniu: Zofii Zegar, Melanii Słowikowskiej, Martyny Hulajko, Nadii Skrzypiec, Moniki Mitury, Aleksandry Wierzchoń, Igi Szczepańskiej oraz Amelii Kowalskiej, Jagody Wójtowicz, Małgorzaty Urban i Franciszka Rodaka. Scenariusz i reżyseria - Rafał Wrotkowski, konsultacja językowa - Barbara Gałka. Spektakl został zaprezentowany podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

”Macbeth” - Wyróżnienie Zespołowe dla: Zofii Górny, Katarzyny Błachut, Victorii Dyrcz-Cortes, Szymona Chmiela i Jana Ogorzelca z Grupy Teatralnej C’est La Vie z I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie za wysoki poziom warsztatu teatralnego całego zespołu zaprezentowany w spektaklu przygotowanym pod kierunkiem Iwony Kaczmarek i Anny Gordon-Rupik wykonanym podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

”Lady Macbeth Final Monologue” - Wyróżnienie Indywidualne dla: Weroniki Biardy ze 137 LO im. Roberta Schumana w Warszawie za interpretację roli Lady Makbet pokazaną w monologu przygotowanym pod kierunkiem Ewy Kutrowskiej-Czarnik i Jolanty Jabłońskiej zaprezentowanym podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

Komunikat nr 12

"Hamlet" - Patrycja Brzozowska i Szymon Bijak z II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku wystąpili w inscenizacji, przygotowanej pod kierunkiem Katarzyny Mądruchowskiej. Prezentacja podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

"Macbeth and Lady Macbeth Dialogue" - Weronika Biarda i Krzysztof Abramowicz oraz Malwina Łuczak ze 137 LO im. Roberta Schumana w Warszawie wystąpili w inscenizacji przygotowanej pod kierunkiem Ewy Kutrowskiej-Czarnik i Jolanty Jabłońskiej podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

"Macbeth" (Group scene) - Jakub Awgutowicz, Weronika Biarda, Barbara Świętochowska, Karolina Tkaczyk ze 137 LO im. Roberta Schumana w Warszawie zaprezentowali scenę z dramatu ,,Makbet" Williama Szekspira opracowaną pod kierunkiem Ewy Kutrowskiej-Czarnik i Jolanty Jabłońskiej podczas Jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego, Lublin 2023.

 

Szekspir śpiewany? Ależ tak. W ciągu ostatnich dziesięciu lat we wszystkich spektaklach towarzyszących kolejnym edycjom Przeglądu Szekspirowskiego w Lublinie aż do jubileuszowego 25. w tym roku, pojawiły się piosenki oparte na tekstach Williama Szekspira w wersji angielskiej i polskiej zaadaptowane przez twórcę Przeglądu Jerzego Wrzosa, muzykę do których skomponował Piotr Tesarowicz, a które wyreżyserował Mieczysław Wojtas. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania pojedynczych utworów, które zostały zaprezentowane podczas Jubileuszowego Koncertu z okazji 25. Przeglądu Szekspirowskiego 18 marca 2023 r. w Centrum Kultury w Lublinie. Oto piosenka "Fathers that wear rags..." ze spektaklu "The Sweet and Bitter Fool" opartego na fragmentach dramatu "King Lear".

Wystąpili: Łukasz Twardzik, Zuzanna Dorota, Aleksandra Mazurek, Natalia Dyjak, Magdalena Góźdź, Emilia Marzec, Iga Rejmak, Julia Zając, Jakub Oszust, Adam Pochodyła, Emil Janczak, Rafał Białek i Filip Woźny. Wkrótce kolejne piosenki.

 

Szekspir w piosence powraca. Oto kolejna piosenka z jubileuszowego koncertu 25. Przeglądu Szekspirowskiego. Tym razem w wykonaniu Ani Szymczak ze spektaklu "Romeo and Juliet ... in Fair Verona" utwór "Come Night... (Przybądź nocy...).

 

Oto kolejna piosenka z Jubileuszowego Koncertu 25. Przeglądu Szekspirowskiego (marzec 2023). ,,Pragną do boju stanąć zakochani ..." (You see the lovers seek a place to hide ...) na podstawie ,,Snu nocy letniej" (A Midsummer Night's Dream) to utwór zaprezentowany po raz pierwszy w przedstawieniu ,,Szekspira potęga miłości" w Teatrze Starym w Lublinie z okazji 15. Jubileuszowego Przeglądu Szekspirowskiego (2014). Teraz zaśpiewali: Łukasz Twardzik, Zuzanna Dorota, Aleksandra Mazurek, Natalia Dyjak, Magdalena Góźdź, Emilia Marzec, Iga Rejmak, Julia Zając, Jakub Oszust, Adam Pochodyła, Emil Janczak, Rafał Białek, Filip Woźny, Laura Śliwa i Dominika Winiarska. Adaptacja tekstu angielskiego i polskiego: Jerzy Wrzos, muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz, reżyseria: Mieczysław Wojtas.

 

W jubileuszowym koncercie 25. Przeglądu Szekspirowskiego znalazły się także piosenki, które w swoich utworach umieścił sam William Szekspir. Jedną z nich jest smutna piosenka "The Willow Song" z dramatu "Otello", którą śpiewa Desdemona przewidując swój tragiczny los. W koncercie wykonała ją Natalia Dyjak. Adaptacja tekstu: Jerzy Wrzos, aranżacja muzyczna: Piotr Tesarowicz, reżyseria: Mieczysław Wojtas.

 

Oto kolejna piosenka z jubileuszowego koncertu 25. Przeglądu Szekspirowskiego. Tym razem poprzedzona fragmentem Sonetu 116 Williama Szekspira zaprezentowanym przez Olę Najdę. "What Is a Youth" to piosenka z naszego spektaklu "Romeo and Juliet ... In Fair Verona" z roku 2020, który towarzyszył XXII Przeglądowi Szekspirowskiemu. Adaptacja tekstu polskiego (Sonet) i angielskiego (piosenka oraz krótka narracja z dramatu): Jerzy Wrzos, aranżacja muzyczna (w oparciu o utwór z filmu ,,Romeo i Julia" Franka Zeffirelliego z 1968 r.) i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz, reżyseria: Mieczysław Wojtas. Wykonawcy: Laura Śliwa, Daria Voytsel, Zuzanna Dorota, Aleksandra Mazurek i Jakub Oszust.